Promjena životnih navika
Odlučili ste život okrenuti na zdravije? Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći!
Promjena godišnjih doba, dolazak lijepog i sunčanog vremena u svakom od nas budi potrebu za buđenjem iz uspavane zimske rutine. Više vremena provodimo na otvorenom, u prirodi, a brojni su i oni koji s dolaskom proljeća osjete potrebu i želju da više vremena posvete svome zdravlju i promijeni nezdravih životnih navika. Prvobitni poticaj za životnom promjenom često kratko traje, jer nismo sigurni odakle krenuti, stoga ćemo navesti nekoliko savjeta koji će našu svakodnevicu usmjeriti u zdravom smjeru:
- U prehranu uvrstite više voća i povrća
- Jedite manje crvenog mesa i masne hrane
- Povećajte unos vlakana
- Unosite više omega 3 masnih kiselina
- Redovito konzumirajte probiotike i prebiotike
- Pijte dovoljno vode i biljnih čajeva
- Redovito se bavite tjelesnom aktivnošću
- Smanjite tjelesnu težinu
- Vodite brigu o redovitom snu
- Pozitivno razmišljajte i smanjite utjecaj stresa
- Svakodnevno unosite dodatke prehrani kao potporu očuvanja zdravlja
Imate li poteškoće kao što su umor, loše raspoloženje ili česte infekcije, prvi korak prema zdravijem životu jest da razmislite o pravilnoj prehrani. Promjena prehrambenih navika najlakši je i najbrži način kako unaprijediti svoje zdravlje. Svakim danom na izbor imamo sve više vrsta svježeg voća i povrća koji su neiscrpan izvor vitamina, minerala, antioksidanasa i vlakana čiji unos najčešće zanemarujemo u zimskom razdoblju. Unos najmanje pet porcija voća i povrća dnevno osim utjecaja na probavni sustav pomaže i ojačati i naše psihičko zdravlje. Odabirom različitih vrsta voća i povrća u organizam unosimo široki spektar fitonutrijenata koje nas štite od djelovanja slobodnih radikala i jačaju naš imuni sustav. Laganija prehrana potpomaže i regeneraciju jetre, te u konačnici imamo više energije i bistriji um. Jetra je organ koji sudjeluje metabolizmu svih makro i mikronutrijenata, eliminiranju iz organizma toksina, teških metala, lijekova. Stoga je preporuka nekoliko puta godišnje pristupiti čišćenju i regeneraciji jetre. Liver aid je dodatak prehrani koji sadrži ekstrakt biljke sikavice, kompleks aminokiselina, kolin, lecitin, krom i selen koji će dodatno potaknuti rad jetre. Biljka sikavica je poznata po svom glavnom aktivnom sastojku silimarinu, a brojna znanstvena istraživanja potvrđuju njeno ljekovito djelovanje, pogotovo kod poremećaja rada jetre. Silimarin djeluje tako da sprečava trošenje glutationa za čak 35%, a koji je važan za procese detoksikacije koji se svakodnevno odvijaju u jetri. Siliamirin je jaki antioksidans, čak jači od vitamina C i E. Potiče zamjenu starih i oštećenih stanica jetre s novim stanicama. Preporuka je dnevno uzimati do 200 mg standardiziranog ekstrakta ploda sikavice. Liver aid sadrži ekstrakt ploda sikavice u kombinaciji s kolinom i metioninom. Upravo ta kombinacija potiče metabolizam masti, detoksikaciju organizma i gubitak viška kilograma.
Uzrok mnogih kroničnih bolesti dugogodišnji je loš odabir hrane, a vjerojatnost za što brži oporavak je ako se uz pravilnu prehranu, uzimaju i dodaci prehrani.
Znanstvene studije su dokazale poveznicu između preniskog unosa vitamina C i osjećaja kroničnog umora, nedostatka koncentracije i pamćenja, a koji se javljaju prilikom prelaska iz zimskog u proljetno razdoblje. Vitamin C potiče rad imunog sustava, sudjeluje u obnavljanju tkiva, ali potiče i rad nadbubrežne žlijezde koja kontrolira proizvodnju hormona stresa u tijelu. Kako bi zadovoljili potrebe za vitaminom C tijekom cijelog dana preporuka je odabrati dodatke prehrani koji se postupno otpuštaju u naš organizam, a dodatno su obogaćeni s bioflavonoidima iz prirodnog izvora. Sve to vam omogućuje proizvod Vitamin C iz prirodnog izvora.
Jedna od čestih pojava prilikom dolaska proljeća je i poremećaj ciklusa spavanja kao posljedica dužeg danjeg svjetla. Nedovoljno sna kod većine ljudi utječe na slabljenje imunog sustava, česte virusne infekcije i alergijske reakcije. Za kontroliranje biološkog ritma spavanja pomoći će nam dodatak prehrani Melatonin koji sadrži hormon čija koncentracija u organizmu opada sa starenjem. Melatonin se koristi i u liječenju sindroma kroničnog umora, migrena i neplodnosti.
Preveliki unos crvenog mesa, mesnih prerađevina i masne hrane povećava rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti zbog visokog udjela zasićenih masnih kiselina i kolesterola. Odabir drugih izvora proteina poput piletine, ribe i jaja pozitivno će djelovati na naš organizam.
Prenizak unos vlakana povećava rizik od razvoja hipertenzije, dijabetesa, visokog kolesterola, pretilosti i moždanog udara. Izvor vlakana su svježe voće i povrće, leguminoze, cjelovite žitarice i orašasti plodovi. Ako ne unosite dovoljno vlakna jedan od najčešći problema s kojima ćete se susresti je konstipacija. Pure Inulin sadrži netopiva vlakna inulina iz cikorije koja pomažu osobama koje pate od konstipacije, nadutosti, grčeva u trbuhu, proljeva i sindroma iritabilnog crijeva. Inulin je prebiotik koji potiče rast probiotičkih bakterija u našim crijevima, poput bifidobakterija i laktobakterija.
Probiotički preparati sadrže bakterije koje su neophodne za pravilno funkcioniranje probavnog sustava koji je usko povezan s imunim sustavom. Probiotici pomažu i u regulaciji tjelesne težine, ublažavanju upalnih dermatoloških stanja poput akni, sudjeluju u regulaciji krvnog tlaka, a njihov utjecaj se proučavao u liječenju depresije. Probio Balance u samo jednoj tableti sadrži 4 milijarde probiotičkih bakterija i prebiotik fruktooligosaharid
Prehranu obogatite i s Omega 3 masnim kiselinama, jer čuvaju zdravlje srca i krvnih žila, sprečavaju razvoj artritisa, Alzheimerove bolesti, depresije i karcinoma, prvenstveno zbog svog protuupalnog djelovanja. Omega 3 concentrate u samo jednoj kapsuli dnevno sadrži masne kiseline izolirane iz kvalitetnog ribljeg ulja uz dodatak vitamina E koji ih štiti od oksidacije.
U promijeni životnih navika neizostavna je pravilna hidratacija organizma. Voda je esencijalni nutrijent koji čini više od 70% našeg organizma i ima ulogu u detoksikaciji organizma i reguliranju probave. Studije su dokazale da suhi zrak omogućava virusima gripe i prehlade razmnožavanje i širenje, stoga je pravilna hidratacija prvi korak u jačanju imuniteta. Voda nam može pomoći i u gubitku prekomjernih kilograma. Preporuka je unijeti bar osam čaša vode dnevno.
Tjelesna aktivnost pomaže nam u gubitku prekomjernih kilograma, snižava povišeni krvni tlak i kolesterol, povećava osjetljivost inzulina, jača koštani sustav, i sprečava razvoj anksioznosti i depresije. Svaki dan napravite najmanje 15 000 koraka.
Budite kao optimisti, jer oni su dokazano skloniji zdravijim životnim navikama uključujući redovitu tjelovježbu, pravilnu prehranu i uredno spavanje.
Svakodnevna primjena multivitaminskih i multimineralnih dodataka prehrani, te biljnih pripravaka odlično je rješenje za ljude koji premalo vježbaju, nepravilno se hrane, boluju od lakših bolesti kao i za starije osobe. Svima koji se dobro osjećaju pomoći će očuvati zdravlje, jer ne zaboravite, što ste zdraviji bolje ćete se osjećati!
Autor:
Željka Horvat, mag. nutricionizma i znanosti o hrani
Linkedin profil
Literatura:
- Silymarin/Silybin and Chronic Liver Disease: A Marriage of Many Years. Federico A, Dallio M, Loguercio C. Molecules. 2017 Jan 24; 22(2).
- Chronic fatigue syndrome (CFS): Suggestions for a nutritional treatment in the therapeutic approach. Geir Bjørklund, Maryam Dadar, Joeri J.Pen, Salvatore Chirumbolo, Jan Aaseth. Biomedicine & Pharmacotherapy. Volume 109, January 2019, Pages 1000-1007.