Kategorija: Novosti, Zdravlje
Datum objave: 16. 04. 2023.

Najbolja novogodišnja odluka je bila odvojiti vrijeme u danu samo za sebe, staviti svoje zdravlje na prvo mjesto i posvetiti pozornost njegovanom izgledu. Danas jedan od najčešće spominjanih dodataka prehrani među mlađim ženama i ženama srednjih godina je kolagen koji se prvenstveno koristi u svrhu očuvanja mladolikog izgleda kože, sjajne kose i zdravih noktiju. Kolagen se koristi svakodnevno u obliku kapsula, praha ili tekućine koji se dodaje u jutarnju kavu, čaj ili smothije. Premda je upotreba kolagena u porastu većina ljudi ne zna što je kolagen i kako utječe na naš organizam.

Kolagen je strukturni protein koji izgrađuje naše stanice, kožu, vezivno tkivo, tetive, ligamente, hrskavicu i kosti. Poznato je 28 vrsta kolagena, a kolagen tipa I, II i III najzastupljeniji su u našem organizmu u udjelu od 90%. Kolagen je trostruke spiralne strukture u čiji sastav ulaze aminokiseline glicin, prolin i hidroksiprolin.

Važnost i uloga kolagena u organizmu:

  • Obnova tkiva
  • Imunološki odgovor
  • Stanična komunikacija
  • Stanična migracija – proces važan za održavanje strukture tkiva i kostiju
  • Potiče rast kose i noktiju i proizvodnju ostalih proteina – elastina i fibrilina koji daju čvrstoću i zategnutost koži

Fibroblasti su stanice vezivnog tkiva koje proizvode kolagen. Sa starenjem se njihova sposobnost proizvodnje kolagena smanjuje. Već u dvadesetim godinama dolazi do postupnog gubitka kolagena – proteina koji je zaslužan i za elastičnu i zategnutu kožu lica. Osim kolagena smanjenje elastina u organizmu rezultira manjom elastičnošću kože, suhom kožom i pojavom bora.

Elastin omogućuje tkivu kože da se vrati u prvobitni oblik nakon istezanja ili skupljanja.

Struktura kolagena u koštanom sustavu s godinama se smanjuje što rezultira sniženom gustoćom kostiju. Određene životne navike poput pušenja, česte konzumacije alkohola, pretjerana konzumacije hrane bogate jednostavnim šećerima, prekomjerno izlaganje UV zrakama ubrzavaju proces snižavanja razine kolagena u našem organizmu.

Kolagen se u najvećoj koncentraciji nalazi u namirnicama životinjskog podrijetla poput kože i ligamenata, koži ribe, meduzi. Također, organizam ima sposobnost proizvodnje kolagena iz namirnica bogatih bjelančevina poput jaja, piletine, ribe, mahunarki, aloe vere i ginsenga.

S obzirom na već spomenuti proces katabolizma kolagena koji se ubrzava s godinama, kolagen se može unositi i kao dodatak prehrani. Pri tome treba odabrati dodatak prehrani u kojem se nalazi hidrolizirani kolagen.

Hidrolizirani kolagen se u organizmu razlaže na manje jedinice aminokiselina koje se potom lakše apsorbiraju i obnavljaju stanice, tkiva, zglobove. Apsorbira se u crijevima i krvotokom dolazi do slojeva kože. Svi dodaci prehrani ne sadrže istu koncentraciju kolagena, a i važno je da u njima kolagen nije jedini sastojak jer u suprotnom se neće ostvariti sinergističko djelovanje.

RiseUp Multiactive kolagen je prirodan dodatak prehrani u prahu koji u sastavu sadrži hidrolizirani kolagen tip II, nedenaturirani tip kolagena u biološkom prirodnom obliku, vitamin C, vitamin E, glukozamin sulfat, hijaluronsku kiselinu, prah ploda šipka i ekstrakt sjemenki grožđa. Ne sadrži konzervanse, bojila niti šećere.

Sinteza kolagena u organizmu nije moguća bez vitamina C. Ekstrakt sjemenki grožđa ima snažna antioksidacijska svojstva te pomaže u zaštiti i obnavljanju kolagena u organizmu. Glukozamin sulfat sudjeluje u proizvodnji većih molekula koja su važne za održavanje i oporavak hrskavice. Budući da jača zglobove, glukozamin može biti koristan u sprečavanju artritisa i svih ostalih oblika degenerativnih bolesti zglobova povezanih s starenjem. Sportaši i žene često uzimaju glukozamin radi sprečavanja ozljeda mišića.

Znanstvene studije provedene među ženama starosti od 20 do 70 godina pokazale su da uzimanje kolagena tijekom 90 dana znatno povećava hidrataciju kože, njenu elastičnost i utječe na smanjuje bora.

Redovita upotreba suplemenata kolagena kod žena u menopauzi uz laganu tjelovježbu utjecala je na usporavanje procesa smanjenja mineralne gustoće kostiju. Kolagen može pomoći i ublažavanju bolova u zglobovima koji su povezani s prekomjernom fizičkom aktivnošću i reumatoidnim artritisom.

GlamUp je prirodni dodatak prehrani koji sadrži preko 10.000 mg kolagena u jednoj dozi, u kombinaciji s hijaluronskom kiselinom, snažnim antioksidansima poput: koenzima Q10, vitamina E, elaginske kiseline, lipoične kiseline, beta karotena, likopena, luteina i zeaksantina. Svi navedeni sastojci su snažni antioksidansi koji organizmu pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Važno je napomenuti da GlamUp formula ne sadrži umjetne boje, konzervanse ili dodane šećere. Proizvedena je od sirovina koje nisu GMO.

Kod konzumacije kolagena nisu zabilježene nuspojave što ga čini sigurnim za upotrebu. Međutim ne preporučuje se osobama alergičnim na ribu, morske plodove,  trudnicama i dojiljama. Gubitak kolagena u organizmu kao prirodni proces ne može se zaustaviti no može se usporiti.

Kako usporiti gubitak kolagena:

  • Balansiranom prehranom bogatom proteinima visoke kakvoće, vitaminom D, vitaminom C, kalcijem i cinkom
  • Izbjegavati visoko procesiranu hranu
  • Izbjegavati prekomjernu konzumaciju alkohola
  • Prestati pušiti
  • Uključiti u svakodnevicu prirodni kolagen kao dodatak prehrani

Premda je mladenački izgled vrlo poželjan i cijenjen, ne zaboravimo da je zdrava koža ujedno i pokazatelj stanja ostatka našeg organizma. Konzumacija kolagena prirodno poboljšava ne samo naš izgled nego i ostatak organizma i zdravlja u cjelini. Što više kolagena u organizmu imamo to naš organizam ima veću sposobnost da ga proizvede još više.

 

Literatura:

de Miranda RB, Weimer P, Rossi RC. Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis. Int J Dermatol. 2021 Dec;60(12):1449-1461. doi: 10.1111/ijd.15518. Epub 2021 Mar 20. PMID: 33742704.

Clark KL, Sebastianelli W, Flechsenhar KR, Aukermann DF, Meza F, Millard RL, Deitch JR, Sherbondy PS, Albert A. 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. Curr Med Res Opin. 2008 May;24(5):1485-96. doi: 10.1185/030079908x291967. Epub 2008 Apr 15. PMID: 18416885.

Moglo bi vas zanimati:

  Novosti i akcije - Sve